tetanický syndrom

Průběh

Vlastní tetanický záchvat začíná obvykle pocitem nepohodlí, doprovázeným nespecifickou úzkostí, začínající z ničeho nic a není ovládaný vůlí. V závislosti na úzkosti se dostavuje brnění nebo mravenčení v prstech, šířící se do končetin, k němuž se přidružuje pocit tuhnutí, napínání a omezeni hybnosti.

Akutní křečový tetanický záchvat

Klasický obraz tetanického paroxysmu je dobře známý.

Je charakterizován typicky flekční tonickou kontrakturou horních končetin (HK) v lokti a zápěstí a extenzí a addukcí prstů (porodnická ruka) a extenzní tonickou křečí na dolních končetinách (DK) zvláště v koleně a kotníku (karpopedální spazmy).

Je důležité podotknout, že jsou postižené současně obě končetiny. Dostavují se tonické křeče na dolních končetinách, v zápětí křeče mimického svalstva – ústa jsou přivřená, rty našpulené, mimické svaly jsou ztuhlé a nemocný nemůže mluvit ( tento projev je velmi individuální), protože dochází k parestézii až tuhnutí jazyka. Rozsah křečí bývá rozmanitý, z čehož vyplývá i charakter tetanického záchvatu, při kterém je vždy vědomí neporušené.

Doba trvání záchvatu

Je velice individuální. Většinou tetanický záchvat trvá z pravidla několik minut, ale může trvat i několik hodin, a pak tento stav bývá nazýván status tetanicus.

 
směj se a svět se bude smát s tebou